Grupa Hird podróżuje po Polsce

Zabytki Podlasia – pałace, zamki i cerkwie

Podlasie jest piękną krainą historyczną znaną z wielu wspaniałych zabytków. Zobaczymy tu liczne historyczne zabudowania, w dużej mierze drewniane. Na wyróżnienie zasługują także piękne cerkwie rozsiane po całym rejonie. Przez turystów szczególnie doceniana jest zachwycająca podlaska przyroda. Wyznaczone są tu aż trzy duże parki narodowe – Biebrzański, Narwiański oraz Białowieski. Ten ostatni to dom żubrów, łosi, bobrów i wielu innych rzadkich gatunków. Nic dziwnego, że te tereny są tak chętnie odwiedzane przez wielu gości.

Białystok, Białowieża, Supraśl, Tykocin czy Sokółka to tylko część z miejscowości, gdzie znajdziemy dla siebie wygodne noclegi. Podlasie może się bowiem pochwalić bardzo zróżnicowaną bazą noclegową. Znajdziemy tu wszystkie możliwe opcje noclegowe, od luksusowych hoteli zaczynając, a na prywatnych kwaterach i polach namiotowych kończąc. Najważniejszym zabytkiem Białegostoku jest, znajdujący się w centrum miasta, XVIII-wieczny Pałac Branickich. Ze względu na rozmach oraz swoje piękno zwany bywa Wersalem Podlaskim. Jest to budynek barokowy, który odwiedzali królowie, cesarz Józef II oraz car Paweł I. Istniał tu także teatr z własnym baletem oraz orkiestrą. Dzisiaj można go zwiedzać, a oprócz wnętrz udostępnione są także wspaniałe ogrody.

Drugim ważnym zabytkiem na Podlasiu jest zamek w Tykocinie. Jest to bardzo ciekawy obiekt o historii liczącej wiele wieków. Warto zauważyć, że oryginalna konstrukcja niestety systematycznie niszczała, a ostatecznie została rozebrana. To, co oglądamy obecnie to odbudowa z końca XX wieku. Przy odbudowie posiłkowano się danymi archeologicznymi i historycznymi, by jak najlepiej  i najwierniej odtworzyć oryginalny charakter tego miejsca. Obecnie zamek jest udostępniony dla zwiedzających, a jeśli chcielibyśmy zatrzymać się tu na dłużej, to możemy skorzystać z oferty restauracji i pokojów gościnnych. Warto się wybrać także do Hajnówki położonej około 20 kilometrów od Białowieży. Znajduje się tam Park Miniatur Zabytków Podlasia. Można obejrzeć w jednym miejscu wszystko to, co najpiękniejsze na Podlasiu i zdecydować się, gdzie pojechać na kolejną wycieczkę. Dużo jest tu makiet cerkwi, ale zobaczymy też pałace, domy i kościoły. Na żywo powinniśmy się przede wszystkim przyjrzeć zabytkowym cerkwiom, które rozsiane są po całej okolicy. Cerkiew w Pawłach jest tylko jednym przykładem, inne znajdują się m.in. w Narwi, Trześciance i Puchłach, jeśli będziemy więc gdzieś w pobliżu warto poświęcić chwilę czasu i zwiedzić te świątynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top