Grupa Hird podróżuje po Polsce

Spacer wzdłuż tafli wody: Ryn

Po powrocie z Bukowiny Tatrzańskiej [wpisując: blog Bukowina], postanowiliśmy ruszyć w region Mazur. Jest to obszar wyjątkowo atrakcyjny pod względem turystycznym. To jeden z najlepiej zagospodarowanych terenów ze świetną bazą noclegową. Sporo nowych inwestycji poczyniono w miejscowości Ryn. Dzięki temu wypoczynek w tym miejscu jest naprawdę komfortowy. W 2011 roku oddano do użytku ścieżkę spacerowo-rekreacyjną wokół malowniczego jeziora Ołów. Trasa biegnie tuż przy tafli wody, przebiega również przez piękne lasy.

Nad Jeziorem Ołów [wpisując: mapa jezioro] znajduje się strzeżone kąpielisko. Wypoczynek docenią przede wszystkim płetwonurkowie. Na miejscu znajduje się szkoła płetwonurków, można też wypożyczyć sprzęt do uprawiania sportów wodnych. Z kolei nad Jeziorem Ryńskim w 2013 roku oddano do użytku nowy pomost z miejscami dla 60 jachtów. W pobliżu jeziora znajduje się odrestaurowany młyn pochodzący z XIX wieku. Można tam dokonać zakupu pamiątek i dobrze zjeść. Wzdłuż brzegu zbudowano również promenadę z nową małą architekturą. Można tu odpocząć na ławeczce i podziwiać piękne widoki na jezioro.

W miejscowości odnajdziemy też typowe elementy mazurskiego krajobrazu. Nie zapominajmy, że niegdyś ta kraina była pod władaniem Krzyżaków. Pozostawili oni w Rynie po sobie Zamek odrestaurowany na hotel oraz tarasy, na których miała być uprawiana winorośl. Typowym elementem mazurskiego krajobrazu są między innymi wiatraki. Ryński wiatrak powstał w drugiej połowie XIX wieku. Nie jest udostępniany do zwiedzenia. W pobliżu można też zwiedzać stary ewangelicki cmentarz, nad którym góruje wieża ciśnień.

Jezioro Ryńskie jest ważnym punktem na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Pierwsze prace mające na celu połączyć wszystkie Jeziora prowadzone były już w XIV wieku. Dzięki temu dzisiaj z Ryna można dostać się do każdej większej miejscowości na Mazurach, np. Mikołajek czy Giżycka. Codziennie kursują połączenia statkiem Żeglugi Morskiej. W Rynie pomiędzy szaleństwem na wodzie a pieszymi spacerami warto zahaczyć o Ryńskie Zbiory Muzealne w Galerii pod Imbrykiem. Znajdują się tu głównie eksponaty etnograficzne. Latem organizowane są zawody sportowe, między innymi regaty oraz festyny muzyczne.

Bez problemu znajdziemy tu kwatery jak najbliżej linii brzegowej [wpisując: meteor Ryn]. Zarówno hotele, jak i gospodarstwa agroturystyczne oferują moc dodatkowych atrakcji. Organizują wycieczki, zabawy dla dzieci, ogniska, rajdy itd. Baza noclegowa nie pozostawia zbyt wiele do życzenia.

Posted in Bez kategorii

3 thoughts on “Spacer wzdłuż tafli wody: Ryn

  1. Mam w Rynie przyjaciół, którzy zawsze gwarantują mi nocleg i biorą pod swój dach, z tego powodu jestem tam dość często i muszę powiedzieć, że poznałam tę okolicę od podszewki – jest piękna w każdym calu!

  2. A mają jakąś agroturystykę ? bo jadę tam na weekend majowy i szukam taniego noclegu. A jest tyle opcji, że nie mogę się zdecydować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top