Grupa Hird podróżuje po Polsce

Pomniki historii i przyrody w Iwoniczu-Zdrój

Charakterystyczną cechą wielu górskich miejscowości jest nie tylko specyficzny klimat czystej, nienaruszonej przyrody, ale i atmosfera, której nie da się porównać z niczym innym. Malownicze uliczki wypełnione domami w góralskim stylu, bogato zdobione płoty, drewniane kapliczki i górujące nad miastem wzniesienia Beskidu Niskiego, nie są obce też w Iwoniczu Zdrój. Ta uzdrowiskowa miejscowość słynie nie tylko z licznych sanatoriów, atrakcji turystycznych i górskiego położenia, ale i z całkiem pokaźnej liczby różnorodnych pomników.

Pomnik tu, pomnik tam

Na terenie samego miasta leżą cztery pomniki przyrody (drzewa) i aż czternaście pomników historycznych oraz tablic pamiątkowych. Ponad drugie tyle znajduje się w okolicach Iwonicza Zdrój, głównie na szlakach pieszych i spacerowych, których nie brakuje i które wiodą nawet przez kilkanaście kilometrów. Dla turystów, którzy przyjeżdżają tu w celach wypoczynkowych, a nie tylko, aby się podleczyć w sanatoriach i uzdrowiskach, to jedna z najciekawszych atrakcji dostępnych w regionie. Szlak wiodący między tymi pomnikami jest kilkukilometrową trasą, która przechodzi również obok paru pijalni wód i zdrojów, z których można czerpać źródlaną wodę do butelek. W okresie letnim, gdy miejska baza noclegowa zapełnia się niemalże do ostatniego miejsca, urządzane są często nawet osobne wycieczki szlakiem pamiątkowych pomników, tablic czy obelisków, w których bardzo chętnie prócz turystów udział biorą również sami mieszkańcy. To doskonała okazja, aby bliżej zapoznać się z historią tego miasta, zwłaszcza że w jego okolicach odkryto ślady działalności człowieka w okresie neolitu.

Zabytkowe pensjonaty

Warto również wspomnieć, że wielu badaczy do pomników historycznych i pamiątek przeszłości zalicza również budynki obecne w Iwoniczu Zdrój oraz przekształcone dzisiaj na pensjonaty, uzdrowiska lub pijalnie wód. Na przykład turyści decydujący się na wypoczynek w Iwoniczu Zdrój w takich miejscach jak pensjonaty Pod Jodłą, Bazar, Biały Orzeł czy Zofiówka muszą liczyć się z faktem, że będą nocować w zabytkowych obiektach, które wybudowane były jeszcze w XIX wieku, a większości w jego pierwszej połowie. Wiele z tych pensjonatów zachowało nawet tradycyjne wyposażenie tamtych czasów oraz układ przestrzenny pokoi na styl góralski. Iwonicz Zdrój to noclegi również w bardziej współczesnych obiektach, zatem każdy znajdzie odpowiednią opcję dla siebie. Ale wielu turystów przyznaje, że już sam fakt nocowania w miejscu, które pamięta nawet półtora wieku historii, jest atrakcją, której trudno zakosztować gdzieś indziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top