Grupa Hird podróżuje po Polsce

Busko-Zdrój – kiedyś i dzisiaj

Busko-Zdrój to miejscowość znana głównie ze swojej działalności uzdrowiskowej. Tutejsze solanki doskonale wspomagają leczenie takich problemów jak choroby reumatologiczne, neurologiczne, układu krążenia, dermatologiczne, ortopedyczne oraz mózgowe porażenie dziecięce. Po raz pierwszy wspomniano o buskim uzdrowisku w dokumencie z 1252 roku. Oficjalne i uroczyste jego otwarcie miało miejsce jednak dopiero w XIX wieku. Niestety, ponad 30 lat później Busko utraciło prawa miejskie, co również bardzo niekorzystnie wpłynęło na rozwój uzdrowiska. Było to między innymi skutkiem carskich represji po powstaniu styczniowym oraz dwóch epidemii cholery, które zdziesiątkowały miasto. Na szczęście pod koniec XIX wieku dla Buska nastały lata świetności, kiedy stało się ono jednym z najważniejszych kurortów uzdrowiskowych w kraju. Wtedy też zostały wykonane kolejne odwierty, które umożliwiły zwiększenie ilości wody wykorzystywanej do celów leczniczych. Najbardziej intensywny rozwój miejscowości nastąpił w latach dwudziestolecia międzywojennego. W tej chwili baza sanatoryjna składa się z aż trzynastu obiektów, które dysponują ponad 2 tysiącami miejsc. Wciąż powstają nowe sanatoria, a obecne są unowocześniane. W sanatorium można skorzystać z kąpieli siarczkowych oraz w wodach jodkowo-bromkowych. Stosuje się tutaj również borowinę.

W miejscowości nie brakuje również licznych obiektów hotelowych, które oferują turystom komfortowe noclegi. Busko-Zdrój pełne jest zabytków, które warto zobaczyć, dlatego też często jest odwiedzane właśnie w tym celu. Baza noclegowa również ciągle jest modernizowana oraz poszerza swoją ofertę. Wiele tutejszych pensjonatów zaś powstało jeszcze na początku XX wieku. Będąc tutaj, warto na pewno odwiedzić XIX-wieczny park zdrojowy, który podzielony jest na trzy części. Pierwsza to ogrodzony ogród łazienkowski z fontanną oraz znajdującym się jednym ze starszych w mieście sanatorium Marconi. Druga część to promenada spacerowa czyli Aleja Mickiewicza, która biegnie od ogrodu do rynku. Ostatnia część to skwer na Placu Zwycięstwa w rynku. Na skwerze również znajduje się fontanna. W pobliżu ogrodu łazienkowskiego znajduje się muszla koncertowa, a w jej okolicy także tutejsza Promenada Gwiazd (wzorowana na tej znanej z Hollywood). Znajdziemy na niej „słoneczka” związane z zajmującymi się muzyką poważną osobistościami takimi jak Krzysztof Penderecki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top